Plaże

Skrawek ziemi tworzący Mierzeję Helską nie ma sobie równych na polskim wybrzeżu. Jest to również perełka w Europie pod względem położenia.
Hel zachwyca przyjezdnych pięknymi plażami i malowniczą rzeźbą terenu. Dla wszystkich, którzy marzą o pięknej opaleniźnie, kąpielach morskich, romantycznych wschodach i zachodach słońca to idealne miejsce. Na zatokowym odcinku między portem wojennym, a portem rybackim znajduje się mała plaża.

Fokarium

W basenach fokarium znajdują się foki szare, które należały kiedyś do gatunku najpowszechniejszej występującego w rejonie Bałtyku Południowego, ale nieomal całkowicie wytępionego wskutek intensywnych i długotrwałych polowań.
Okresowo przebywają w fokarium osobniki, które przechodzą kwarantannę i rekonwalescencję, by po odzyskaniu sil wrócić do swego naturalnego środowiska. Zainicjowany przez helską Stację Morską projekt doprowadzić ma do odtworzenia na naszym wybrzeżu niewielkiego stada tych bardzo rzadkich obecnie zwierząt. Owocem tych starań są narodziny foczek, które wypuszczane są na wolność. Udostępniony jest również budynek mieszczący salę ekspozycyjną oraz edukacyjną, podziemia którego można przez specjalne szyby obserwować podwodne igraszki fok.

Rejsy wycieczkowe

W Helu jest możliwość skorzystania z wycieczek dawnymi kutrami rybackimi, które obecnie zostały zaadoptowane do celów turystycznych.
W ciągu godzinnego rejsu wokół helskiego cypla można podziwiać walory krajobrazowe Helu i wysłuchać ciekawostek na temat tego miasta. Przewoźnicy zapewniają atrakcje w postaci obejrzenia z bliska wraków dwóch okrętów.
Tramwaj wodny, który zabierze nas do Gdyni, Gdańska lub Sopotu. Każdego dnia w okresie od maja do września katamarany kilkanaście razy odbywają swoje rejsy.

Latarnia Morska

Latarnia Morska (41,5 metra), to zapierający dech w piersiach i na długo pozostający w pamięci punkt widokowy Helu. Godziny otwarcia: od maja do września 10:00-19:00.
Pierwszą latarnie morską na Helu wybudowano już w roku 1826, a jej otwarcie miało miejsce dnia 1 sierpnia 1827 roku. Wieża latarni miała przekrój okrągły, o wysokości 42 metry. Była ona zasilana olejem rzepakowym. W 1926 zainstalowano tam lampę naftową (palnik Arganda) z czterema soczewkami. W roku 1929 latarnie otynkowano i pomalowano w biało-czerwone pasy. W 1938 zainstalowano na latarni żarówkę elektryczną o mocy 3000 W. W czasie obrony Helu, latarnia została wysadzona w powietrze 19 września 1939 roku przez polskich saperów, dla utrudnienia celowania niemieckiej artylerii. W roku 1942, w czasie okupacji niemieckiej latarnię odbudowano. W roku 2001 latarnia przeszła remont.

Muzeum Rybołówstwa

Muzeum mieści się w zabytkowym poewangelickim kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, położonym w centrum miasta, tuż obok portu. Część frontową wieńczy niewysoka, drewniana wieża. która pełni funkcję widokową. Roztacza się z niej piękna panorama na miasto, port i plażę od strony Zatoki Puckiej.
Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1417 roku. Pełnił on funkcję kościoła parafialnego w Nowym Helu, jak wówczas nazywała się osada, z której powstało obecne miasto. W 1525 roku został on przekształcony w świątynię protestancką, ponieważ większość mieszkańców przeszła na wyznanie ewangelickie.
W 1572 r. pożar miasta ogarnął także wieżę kościoła. Została ona później odbudowana i pełniła funkcję latarni morskiej. W ciągu XVIII wieku silne sztormy i wzburzone fale mocno podmywały skarpę na której stoi kościół. Do katastrofy doszło w 1861 roku, kiedy to część frontowa budynku wraz z wieżą obsunęła się do morza.
W dwa lata później przystąpiono do naprawy ocalałej części budowli. Kościół uzyskał wtedy kształt bliski dzisiejszemu, choć różniący się zasadniczo wyglądem wieży. Ta ówczesna została rozebrana w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 roku. Kościół ucierpiał w wyniku działań wojennych w 1945 r. i został odrestaurowany w 1959 roku. Ponieważ w Helu nie działała już wtedy parafia ewangelicka, budynek pokościelny zaadaptowano na cele muzealne.
W 1972 roku obiekt przekazano Centralnemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku, które utworzyło tam swój oddział - Muzeum Rybołówstwa.

Port Rybacki

Zbudowany został w latach 1882-83 przez rząd pruski. Pierwotnie przystań kutrów i lodzi rybackich osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej, który zajmował obszar odpowiadający obecnemu basenowi wewnętrznemu.
Dopiero kolejne modernizacje, dokonane przez rząd II Rzeczypospolitej w latach 1924-25 i 1929-33, doprowadziły do uzyskania konkretnej konstrukcji i powierzchni. Na terenie portu znajdują się przedsiębiorstwa połowowe oraz budynki i hale niezbędne do funkcjonowania przetwórstwa rybnego. Port daje schronienie kutrom i lodziom rybackim, a także pelni funkcję przystani dla wodolotów i statków wycieczkowych.

Muzeum Obrony Wybrzeża

Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego - dawny "Rejon Umocniony Hel" (RUH) jest niespotykaną perłą umocnień artyleryjskich, które powstawały od 1920 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem RUH w 1936 i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata.

 

Korty tenisowe

Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają korty tenisowe. Korty znajdują się w sąsiedztwie Hali Sportowo-Widowiskowej.

 

Wędkarstwo

Wody Zatoki Gdańskiej czekają na wędkarzy.W Helu można wędkować przy brzegu, ale istnieje również możliwość wypłynięcia na głębokie wody. Organizowane są rejsy wędkarskie po Bałtyku.

 

Nurkowanie

Hel jest idealnym miejscem wypadowym do nurkowania na wrakach Zatoki Gdańskiej. Niedaleko od portu znajdują się wraki na różnych głębokościach, dla osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem, jak i dla wytrawnych nurków. Nurkowanie na wrakach Bałtyku pozostawia w każdym niezapomniane wrażenia. Podwodny świat Helu to nie tylko wraki, ale także niesamowita flora i fauna .Nie lada atrakcją dla płetwonurków jest kuter łącznikowy "Bryza", dawna jednostka pomocnicza Marynarki Wojennej , która 16.08.2009 r. spoczęła pod wodą w pobliżu helskiego brzegu od strony zatoki.

 

Ścieżka rowerowa

Ścieżka biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 216, w znacznej części na terenach leśnych, co zapewnia bezkolizyjny ruch z jezdnią. Ze względu na jej malownicze położenie, atrakcyjne ukształtowanie terenu z licznymi podjazdami i zjazdami jest atrakcją dla mieszkańców i turystów.
Ścieżka rowerowa prowadzi do Helu przez cały Półwysep Helski, a długość ścieżki przyrodniczo-rowerowej z Helu do Juraty wynosi 10 km.